BÝCI GENES DIFFUSION STÁLE ZÁŘÍ!

11.09.2020

Očekávané počítání plemenných hodnot IBOVAL je jako každé léto nejdůležitějším propočtem roku, neboť na základě těchto výsledků se uvádí noví genomičtí býci do sezony reprodukce.

Vynikajících 11 nových býků kategorie PREMIUM

Série býků "O" velmi přesvědčivě vyniká v konkurenci dalších mladých býků - s průměrnou hodnotou 116 pro ISEVR (odstavová hmotnost telat), 112 v IABjbf (produkce mladého skotu), 118 v IVMAT (mateřské vlastnosti) stojí na špici.

Ruku v ruce s genetikou jde i fenotyp - býci jsou skvěle osvalení, neboť tento typ býků "mixte" odpovídá na poptávku chovatelů.


Mezi novými býky ONEDREAM P, syn býka LUTHER P z matky po HONORABLE, vyniká nad ostatními především rekordními indexy - 128 ISEVR a 130 IVMAT. Tyto plemenné hodnoty ho staví jako číslo 1 ve Francii mezi bezrohými býky.


Býci Genes Diffusion v žebříčcích TOP dominují

V žebříčku nejlepších býků pro ISEVR je 67 % býků z Genes Diffusion na hodnotě 120 a vyšší! Mezi těmito býky, kteří jsou rovněž hojně v inseminaci využíváni, nechybí samozřejmě EPERNAY, GIONO, FIRST, ale rovněž býci nedávno vyhlašovaní jako NESTOR (130), ONEDREAM P (128), NOLIMIT (125), OSTIVAL (125), NOKIA PP (122) či OXFORD (121).  MAXIMUS (syn HAMELa), býk GD pocházející z programu UCC, získal druhé místo v žebříčku ISEVR ve Francii, s hodnotou 130.

Co se týče produkce mladého skotu, býci GD zaujímají 9 z 10 prvních míst v IABjbf! V čele je opět býk MAXIMUS (134), těsně před VIZIR P, CHABAL, EPERNAY a HAMEL - obzláště cenění býci především pro vynikající výsledky potomstva ve výkrmu.

Na straně mateřských vlastností IVMAT je to linie býka BASTION (129), která tomuto žebříčku vévodí (hodnoceno na potomstvu) - HONORABLE (129), EPERNAY (128), Pětici nejlepších pak doplňují býci GIONO (128) a GUETTA (126). Pokud bychom započetli i genomické býky, jejichž hodnocení na potomstvu teprve začíná, GD má 72 % býků s IVMAT 120 a vyšším.

Zde je rovněž nutné vzpomenout býka NOYER PP, který se stal číslem 1 mezi homozygotně bezrohými býky, s IVMAT 119.


HIAGO: nově vyhlašovaný býk v TOP

HIAGO, syn býka VIVIERS z matky po BANCO, byl součástí poslední série býků v testaci na farmách. Výjimečný především svou morfologií v dospělosti potvrdil i vynikající výsledky morfologicky rozvinutého potomstva při odstavu. Po odstavu vynikají dcery především rámcem (DS po odstavu 114), býčci pak přírůstkem i celkovým osvalením (IABjbf 122). Býk je homozygotem F/F pro nově sledovaný marker zmasilosti.

Na straně chovatelské a pro produkci jalovic do obratu stáda je HIAGO ideálním býkem - schopnost telení dcer je na úrovni 131 a mléčnost 111. HIAGO je tedy kompletním býkem, velmi snadno zakomponovatelným do připařovacího plánu.


Více o býcích GD, třídění dle jednotlivých vlastností, porovnávání býků mezi sebou či náhled kompletních plemenných hodnot najdete zde:

původní článek v odkazu: